ИНДИЯ ПРЕЗ МОИТЕ ОЧИ - ЧАСТ III

Една седмица за Индия е малко и много
           
След посещението на Червения форт напуснахме Агра и се отправихме към последната забележителност за деня Фахтепур Сикри. Той се намира на 37 км. В посока Джайпур. Градът е построен от 1571 г. до 1585 г. от великия моголски император Акбар. Историята, която се разказва за града е следната: Император Акбар имал три жени – мюсюлманка,  християнка и хиндуиска, но нито една не го била дарила с наследник.  Обезпокоен от това Акбар се допитал до гадател – Суфи светец Салим Чисти, който е живял в пещера в близост до бъдещия град Фахтепур Сикри. Салим му предрекъл мъжка рожба от хиндуиската му съпруга. Не след дълго тя наистина ражда син, който Акбар нарича Селим, на името на светеца.  Това всъщност е шах Дахангир, бащата на шах Джахан, за който научихме при посещението си на Тадж Махал. Великият Акбар решава да построи град в близост до мястото, в което живее Суфи Салим. Градът е истинско архитектурно постижение за времето си. Изграден от червен пясъчник с перфектен градоустройствен план, Фахтепур Сикри разполагал с множество дворци и обществени сгради. Но големият проблем, който станал и причина за напускането на града била водата. Езерото, което снабдявало града с вода пресъхнало и само 15 години след построяването му, Фахтепур Сикри се превърнал в „мъртъв град“. Архитектурният комплекс е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Разделен е на две части – за поклонници и дворцова. В поклонническата се намира една от най-големите джамии в Индия и гробницата на мюсюлманския светец Салим Чистий. За мое най-голямо съжаление посетихме само дворцовата част. Не зная защо пропуснахме поклонническата. Но ако знаех, че ще я пропуснем, щях да се опитам сама да избързам и да я разгледам, въпреки, че нямам представа да ли е в близост до дворцовата част.

Започваме посещението си от голям  площад. Там се намира Jodh Bai Palace - дворецът на любимата жена на Акбар. Както вече казах, Акбар Велики е имал три официални съпруги. Индийка - Jodh Bai, която му родила наследник, португалката Мария - християнка и Султана - мюсюлманка. 


Jodh Bai Palace - дворецът на любимата жена на Акбар

Jodh BaiPalace - най-големия от дворците на съпругите на Акбар.

Jodh Bai Palace

Jodh BaiPalace - интериор

Jodh Bai Palace - интериор

Jodh Bai Palace- фрагмент

Jodh Bai Palace- каменна дантела

Miriam Palace - дворецът на християнската съпруга на Акбар

Miriam Palace

Miriam Palace - интериор

Miriam Palace

Panch Mahal - дворцов комплекс за забавления

Panch Mahal - дворцов комплекс за забавления


Харема - дантелените каменни решетки на прозорците осигурявали прохлада на дамите от двореца.

Харема

Училище за момичета


Дворецът на мюсюлманската съпруга - Султана 

Дворецът на мюсюлманската съпруга - Султана. Интериор. 
Дворецът на мюсюлманската съпруга -Султана. Тавана.

Дворецът на мюсюлманската съпруга - Султана. Тавана. 

Дворецът на мюсюлманската съпруга - Султана. Фрагмент. 

Сцената на музиканта

Дворецът на Акбар


Банката (трезора)


Залата за частни аудиенции Diwan-i-Khaas

Залата за частни аудиенции Diwan-i-Khaas

Залата за частни аудиенции Diwan-i-Khaas. Мястото на великия Акбар.

Diwan-i-Am – залата за публични аудиенции


Diwan-i-Am – залата за публични аудиенции







Следващият дворец, който разгледахме е Miriam Palace - този на християнската съпруга на Акбар – Мария (или Мириам).

Miriam Palace - дворецът е бил богато декориран с рисунки и злато. 

Продължаваме с Panch Mahal - дворцов комплекс за забавления. Това е пететажна сграда с колони. На първия етаж има 86 колони, на втория 56, на третия 20, а на четвъртия са 12. Петият етаж завършва с красив купол, откъдето се открива чудесна гледка към площада с езерото.


Дворецът на мюсюлманската съпруга – Султана е най-малкия от дворците, но е бил най-богато декориран със скъпоценни камъни и злато.


Между дворецът на мюсюлманската съпруга – Султана, Panch Mahal и двореца на Акбар има изкуствено езеро със сцена по средата. Там придворни музиканти са изнасяли представления.

Дворецът на Акбар е разположен точно до езерото и водни канали да разхлаждали покоите му.

На територията на  Фахтепур Сикри се намирали и редица административни сгради. Банката или трезорът е разположен точно срещу залата за частни аудиенции - Diwan-i-Khaas. Монетите са се съхранявали в „сейфове“. Това са ниши в стените пълни с вода. Защо водата е „препятствие - не разбрах. Това са ниши в стените пълни с вода.

Залата за частни аудиенции Diwan-i-Khaas е една от забележителностите, с които най-често са представяли в туристическите брошури „мъртвия град“ Фахтепур Сикри. Мястото на императора е било на балкон с богато декорира подпора.

 
Последния обект, който посетихме е Diwan-i-Am – залата за публични аудиенции, където Акбар е раздавал правосъдие. Камъкът, който се вижда по средата на поляната е служел за изпълнение на наказания. На него провинилите се са наказвани с настъпване по главата от слона на Акбар.

С това приключихме обиколката на Фахтепур Сикри. Изключителен исторически и архитектурен паметник на епохата на великите могули и на император Акбар. Въпреки страшната горещина останах много доволна от видяното. Малко съжалявам, че пропуснахме поклонническата част, но ще остане за следващото ми пътуване.

Обядвахме в крайпътен хотел, който беше включен в програмата ни и след около 4 часа път пристигнахме в Джайпур. Много по-чист и хубав град (в сравнение с останалите градове в Индия, разбира се). Има модерни сгради, а видях и да се метат улиците, нещо което не можеше да се каже за Агра.

Предстоеше богата програма от забележителности, за които ще разкажа в следващата част.

Коментари