ЕГИПЕТ '14 - ЧАСТ II


ЛУКСОР - ЗЕМЯТА НА ФАРАОНИТЕ 

05.11.14 г. е денят който очаквах от години. Екскурзия до Луксор беше най-голямото ми желание от всичко в Египет. Още в 4.30 ч. сутринта, въоръжени със сух пакет за закуска потеглихме към Луксор и неговите невероятни съкровища. Наричам ги съкровища, защото това наистина са изключителни паметници на древната египетска цивилизация. В програмата бяха включени Долината на царете, Храмът на Хатшепсут, Колосите на Мемнон и Храмовият комплекс в Карнак.
След близо 3 часа пътуване през пустинята, около 9 ч. сутринта пристигнахме в Долината на царете. Там са намерени 62 гробници на фараони, благородници и членове на семействата им. Периодът в който е използвана Долината е от 1539 г. пр.н.е. до 1075 г. пр.н.е. За посещение са отворени около 7-8 от всички гробници, а билетът дава право за посещение в три от тях. Снимането в гробниците е абсолютно забранено, но аз намерих няколко снимки в интернет и с тях ще илюстрирам за какво уникално историческо наследство става дума.


Долината на царете
С влакче, туристите се превозват от паркинга до центъра на Долината. Нашият гид ни заведе първо в гробницата на Tausert, съпруга на Set II от 19 династия. Гробницата е една от най-дългите в Долината и е изграждана на няколко пъти. Строежът е започнат докато Tausert е била царица и съпруга на Set II. Втората фаза на строежа е по време на царуването на Сиптах, на когото тя е регент. От тогава датира и първата погребална камера. Когато Tausert е възкача на трона и управлява самостоятелно, започва нова реконструкция на гробницата с цел да се отрази новият й статут.
Интересното в историята на тази гробница е, че е била „открадната“ за фараон Sethnakht, починал 10 години след Tausert, но тъй като гробницата му не била довършена, синът му го погребал в тази, като преместил мумията на Tausert.
За мен най-впечатляващата рисунка в тази гробница е следващата.


Гробницата на Tausert
Таванът на погребалната камера бил изрисуван с астрологични знаци, а стените със сцени от Book to the Gate.
Гробницата на Tausert
Втората гробница, която посетихме беше на Ramses III (1198-1155 г. пр.н.е.). Рамзес III е най-значителният фараон на 20-та династия (Рамесиди), при която постепенно започват времена на упадък. Управлението на Рамзес III е последният период на подем и просперитет в историята на Новото царство на Египет. Една от заслугите на Рамзес III е построяването на храма в Мединет Хабу. И както около почти всички владетели на Древен Египет, така и около Рамзес III има драматични събития. Наскоро бе установена, чрез лазерна томография на мумията на Рамзес III, причината за неговата смърт. Древни папируси дават информация за заговор срещу него от съпругата му царица Тие и Пентаур – един от синовете му. Явно покушението е било успешно, защото е намерена смъртоносна рана на шията на фараона. При балсамирането му в нея е поставен уаджет (още „око на Ра” или „око на Хор”). Смятало се е, че този амулет има сила да изцелява и Рамзес III с негова помощ ще се избави от раната в задгробния живот.
Гробница на Рамзес III е ограбвана многократно през годините и сега само малка част е отворена за посещение. Все още стените са ярко оцветени и декорирани със светски сцени, както при гробница на благородник, а не както са се декорирали гробниците на фараоните с надписи от книгата на мъртвите.
Тук се намира и доста прочутата сцена на две harpists, които пеят на боговете Шу и Атум.
Гробница на Рамзес III
 А това май е триглава змия?


Гробница на Рамзес III
Боговете Нил, Хелиополис и Мемфис предлагат храна. 
Последната посетена от нас гробница е тази на Рамзес IX, управлявал от 1129 г. пр.н.е. до 1111 г.пр.н.е. Той е осми фараон от Двадесата династия на Древен Египет. По време на царуването му централната власт все повече отслабва, докато Горен Египет попада под контрол на Аменхотеп, върховния жрец на Амон в Тива. Слабите реколти и голямата корупция сред чиновниците довеждат до все по-голямо икономическо затруднение, а работниците от Долината на царете, все по-често ограбвали гробниците на фараоните и благородниците. Опитите на Рамзес IX да стабилизира държавата се указват безуспешни.
Гробницата е по-скромно декорирана, за което явно е указал влияние всеобщия икономически упадък.  Характерна сцена е изрисувана на тавана с жълта и синя боя. Тя е от Книгата на нощта и на нея могат да се видят рисунки на чакали и на богинята Nut плаваща на кораб в задгробния живот. Това е една от малкото рисунки на Книгата на нощта. Такива могат да се видят само в гробниците на Рамзес IV и Сети I.


Nut се готви да погълне слънчевия диск.
Гробница на Рамзес IX
Следваща точка от програмата ни е Храмът на Хатшепсут, който се намира под скалите на Deir el Bahari, на западния бряг на Нил, близо до Долината на царете.
Хатшепсут е петият фараон от Осемнадесетата династия на Древен Египет. Тя идва на трона през 1478 г.пр.н.е. Официално тя царува съвместно с Тутмос III, който се е възкачил на престола година по-рано и чийто регент става тя. Между членовете на фараонското семейство има сложна родственост: Хатшепсут е дъщеря на Тутмос I и първата му съпруга Ahmes. Съпругът  на Хатшепсут Тутмос II е син на Тутмос I и втората му жена на име Mutneferet (т.е. е неин полубрат). Хатшепсут и Тутмос II е имат дъщеря на име Neferure. Тутмос III е син на Тутмос II от втората му съпрура Iset. Всичко това става предпоставка за нескончаеми вражди и разпри.
Хатшепсут се счита от египтолозите като един от най-успешните фараони, управлявали Египет. Според египтологът Джеймс Хенри тя е известна също като "първата голяма жена в историята, за която сме информирани."
Храмът на Хатшепсут е един от най-характерните храмове в цял Египет, благодарение на своя стил, дизайн и декорации. Храмът е бил строен в продължение на петнадесет години по план на гениалния архитект Senimut. 
Храмът на Хатшепсут
Храмът на Хатшепсут
Тази уникална за времето си сграда се състои от тераси на три нива богато декорирани с рисунки, колони и статуи. Величествени стълбища ни изкачват на горните тераси, които навремето си са били озеленени с всякакви екзотични растения донесени от търговските пътувания до Пунт (днешна Сомалия). В южната част на храма могат да се видят сцени от това пътуване през Червено море и да се видят рисунки на стоките с които са търгували - злато, абанос, животински кожи, тамян и тропически дървета. От северната страна на колонадата има сцена, която представлява как кралицата предлага четири телета на Amon Ra.

Хатшепсут предлага четири телета на Amon Ra.
Фрагмент от Храма на Хатшепсут
На трето ниво има два реда колони и статуи на Озирис. Много от тях са унищожени от Тутмос III, както и почти всички картуши и барелефи на Хатшепсут. Можем да намерим ясни следи от този сериозен конфликт между доведен син, а в последствие и зет (Хатшепсут е омъжила дъщеря си за Тутмос III), който се смята и за причина за мистериозната смърт на царицата.

Озирис е египетски бог на плодородието, възкресението и отвъдния свят.  Една от статуите на Озирис на трето ниво има деликатните черти на Хатшепсут, жената -  фараон. Той носи двойна корона на Египет и фалшива брада с извит връх (показател за божественост).

Хатшепсут като Озирис (в ляво)


Озирис има деликатните черти на Хатшепсут
Трето ниво от Храма на Хатшепсут
Трето ниво от Храма на Хатшепсут
Храмът-светилище, посветен на бог Амон е вкопан в скалите.
Храмът на Хатшепсут
Храмът на Хатшепсут

Разделихме се с този архитектурен шедьовър с огромно чувство на задоволство от докосването до нещо толкова древно и величествено.

Следващият обект от нашата програма бяха Колосите на Мемнон. Това са две статуи близнаци на Аменхотеп III в седнало положение обърнали поглед на изток. В краката на статуите, до трона има две по-малки фигури: на жена му Тий и майка му Мутемувия. Интересна е историята на тези колоси. Близостта им до река Нил и честите наводнения силно разрушили статуите. В следствие на това сутрин, когато вятърът задухал, колосите „издавали звуци“, които били оприличавани на пеене или стонове. Гърците припознават в тях изображението на Мемнон, син на Зората и цар на етиопците, който бил убит от Ахил по време на Троянската война, докато поздравявал майка си – Зората по време на нейния изгрев.
 Колосите на Мемнон.
Женската фигура в краката на Аменхотеп III.
След сравнително кратката фотопауза при Колосите на Мемнон програмата ни продължи с обяд на брега на Нил. А след обяда, с лодка прекосихме реката и посетихме работилница за папируси. По време на краткия ни круиз фотоапаратите ни неспираха да снимат. Приближавайки се към Източния бряг на Нил, Храмът в Луксор ни привличаше като магнит. Той не беше включен в програмата ни, но поне отвън направихме доста снимки.



Храмът в Луксор на фона на река Нил


"Такситата" на Луксор 

Река Нил и Долината на царете в далечината.


Храмът в Луксор и обелискът-близнак на египетския обелиск на площад Конкорд в Париж.
Храмът в Луксор
В работилницата за папируси.
Последно от програмата ни предстоеше посещение в най-грандиозният храмов комплекс в Египет – Храмът в Карнак.

(Следва)










Коментари