ЙОРДАНИЯ - ПАЗИТЕЛКА НА СЪКРОВИЩНИЦАТА - ЧАСТ ЧЕТВЪРТА

Джераш – най-добре запазения римски град извън Италия.


На 04.05.2015 г. след закуска ни предстоеше посещение на една от най-впечатляващите забележителности на Йордания – Джераш.

Джераш - Арката на Адриан 
Град Джераш се намира 48 км северно от Аман и се смята за един от най-големите и най-добре запазените обекти на римската архитектура в света, извън Италия.  Археолозите са открили останки на селища, датиращи от епохата на неолита, което показва човешко присъствие на това място преди повече от 6500 години.
Историята на Джераш е смесица от гръко-римския свят на Средиземноморския басейн и древните традиции на Арабския Ориент. Името на града се е променяло многократно. Римското име е било Gerasa, а последното име, което носи и днес града е дадено от арабските племена.
Златната ера на Gerasa е по време на римското владичество, след като император Помпей, в 63 г. пр.н.е. завладява Сирия. Той включва града е лигата на десетте големи града – Декаполис. Търговията се разраства, градът се реконструира, строят се нови сгради, пътища и храмове. Търговията с Nabataean империя, базирана в Петра, процъфтява.
Градът получава още един тласък с посещението на император Адриан в 129 г. от н.е. В чест на своя гост, гражданите издигат монументална триумфална арка в южния край на града. Просперитетът на Джераш, стига своя връх в началото на 3-ти век, когато той придобива ранг на римска колония. По време на този "златен век", Джераш може да е имал население от 20 000 души.
Постепенно с засилване на мореплаването, Джераш губи славата си на търговски център. През пети век от н.е. християнството е станало основната религия в региона и в Джераш са построени многобройни църкви.
Упадъкът на града се засилва с завладяването му от мюсюлманите през 636 г. от н.е. и поредицата от земетресения в 749 г. от н.е. С времето Джераш потъва в забвение и кръстоносците го описват като необитаем. Едва през 1806 г., когато немският пътешественик Ulrich Jasper Seetzen се натъква на руини в пясъка, градът бива преоткрит.
Намерих една карта на града и описвайки моето посещение ще се водя по нея.

Джераш - карта
1. Арката на Адриан - Построена в чест на посещението на император Адриан да Gerasa в 129 г. от н.е., тази прекрасна триумфална арка е била предназначена да се превърне в основната южната врата на града, но плановете за експанзия никога не са били завършени.

Арката на Адриан 
Арката на Адриан - фрагмент 
2. Хиподрума - Масивната арена е с дължина 245 м. и ширина 52 м. (само част от която е била възстановена). Побирал 15 000 зрители, които са гледали спортни състезания - конни надбягвания, надбягвания с колесници както и други спортове.

Хиподрума - отвън
3. Градските стени и южната порта - Построени в началото на 4 в., най-вероятно от император Диоклециан, като на няколко пъти се разширяват след това. Настоящите стените са византийски и са имали обща дължина от 3456 м.

Южната порта на Джераш
4. Овалният площад – Площадът е с размери 90м. на 80 м. и е заобиколен от широк тротоар и колонада от йонийски колони, построени през 1-ви век.

Овалният площад
Овалният площад
5. Главната улица Cardo – Все още постлана с оригиналните камъни с дължина 800 м. Cardo е „гръбнакът“ на града. Колонадата на улицата вероятно е от 170 г., а йонийските колони са били заменени с коринтски. От двете страни има широк тротоар с магазиникоито все още могат да се видят и днес. Cardo има изградена подземна канализация за отвеждане на дъждовната вода.

Главната улица Cardo 
Главната улица Cardo и магазините на заден план
Магазин
Главната улица Cardo 
6. Macellum - По средата на Cardo, колоните стават по-големи и по-високи. Там е входа на Macellum или пазара.

Macellum или пазара
Macellum или пазара - магазин за месо.
Macellum или пазара от друга гледна точка.

7. Umayyad джамия – От 2006 г. в процес изкопни работи.

Някъде зад този зид май е джамията.
8. Южен Тетрапилон - Пресечната точка на Cardo с Южен декуманус, е белязана от 4 все още видими постаменти, които подкрепяли колони с вероятно пирамидална структура.

Южен Тетрапилон 
Южен декуманус и кръстовището с Cardo
9. Южен мост - В дясно от Южен декуманус в посока на изток е имало мост  с дължина 73 м., който отвежда до жилищния квартал на Gerasa.
10. Umayyad квартал – Ранно-ислямски Umayyad жилищен квартал населен през 660-800 г.
11. Катедралата - По-нагоре по улицата, в ляво е римски храм на Дионис ( 2 век).  През 4 век храмът е възстановен като византийска църква, сега се нарича Катедралата, въпреки че няма доказателства, че е по-важна, отколкото всяка друга църква.

Катедралата, мисля, че развалините в ляво.
12. Църква на Свети Теодор – До Катедралата се намира църквата на Св.Теодор построена през 496 г.

Църквата на Св.Теодор 
Църквата на Св.Теодор 
Църквата на Св.Теодор 
До църквата на Св.Теодор се намира това съоръжение.
13.Фонтана на нимфите (Нимфеума) - Построен през 191 г., и посветен на нимфите фонтанът е прекрасен пример на римската архитектура. Първоначално украсен с мраморни облицовки по-ниското ниво и боядисана мазилка на горното ниво, Нимфеума  разхлаждал гражданите на Джераса с падащата каскадно вода през главите 7 издълбани лъвчета в малки басейни на тротоара и от там изливаща се в подземна канализация.

Нимфеумът
14. Propylaeum –Входът водещ към храма на Артемида. До масивните колони е имало изградени двуетажни магазини.

Propylaeum
Propylaeum
Propylaeum - фрагмент
15. Temple Esplanade - Стълбището води до храма на Артемида. Монументалното стълбище, което първоначално е било оградено от високи стени, води до една U-образна тераса, където е бил построен открит олтар, основите на който са все още видими.

Temple Esplanade
16. Propylaeum църква - Тази византийска църква е била построена през 6-ти век срещу Propylaeum-а.
17. Джамия – Това е мамелюкска джамия открита през 1981 г. Вероятно е била построена някъде през 12-ти 15-ти век като са използвани на материали от колонадата на римски дом, който се е намирал там.
Cardo и останките от Propylaeum църква и джамията зад колонадата
18. Западните терми – Покрити, с площ от 50 м. на 70 м., термите са разрушени след земетресението през януари 749 г. Термите са били внушителен комплекс от топли и студени стаи и други съоръжения.
19. North Tetrapylon – Пресечната точка на Северния декуманус с Cardo. След реконструкция, North Tetrapylon вероятно става вход към Северния театър. В по-късна времена (около 2 век.) е бил посветен на Юлия Домна, сирийската съпруга на император Септимий Север.
20. Северната колонада – участъкът от Cardo, който никога не е бил разширен и запазва своите йонийски колони.
21.North Gate (Северната врата) - Построена е през 115 г. в края на главната улица -  Cardo.
22. Северният театър - Построен през 165 г. театърът отначало се е използвал за заседания на общинския съвет. През 235 г., театърът е удвоил своя размер и е станал с капацитет от 1600 души. Бил е разрушен през пети век.

Северен Джераш и забележителности 19, 20, 21 и 22.
23. Византийска църква – построена през 559 г. и разрушена от земетресението през 749 г.
24. Храмът на Артемида – Храмът е посветен на Артемида, дъщеря на Зевс и сестра на Аполон, Артемида е богинята - покровителка на Gerasa. Храмът е построен през 150 г. на върха на хълм. Все още стоят запазени 11 от 12-те коринтски колони. Вътрешната камера е била облицована с мраморни плочи и вероятно е имало статуя на богинята.
Това е една от любимите ми забележителности в Джераш, още повече, че е храм на богинята с моето име (в римската митология Артемида е Диана).

Храмът на Артемида
Храмът на Артемида
Храмът на Артемида
Храмът на Артемида - изящните коринтски колони.
Храмът на Артемида - колоната е подслонила дори и една птичка
Храмът на Артемида
Храмът на Артемида
Храмът на Артемида
Храмът на Артемида
Доста станаха снимките на храма, но съм пристрастна.

25. Три църкви - Църквата на Свети Йоан Кръстител датира от 531 г., църквата на Свети Георги, на юг, е построена през 530 г., а на север е църквата на Св. Козма и Свети Дамян, братя лекари.
26. Църква на Св. Genesius - Мозайката на пода на тази църква датира от 611 г., само 3 години преди персийското нашествие.
27. Църквата Петър и Павел. До последните няколко църкви, за съжаление, не ходихме.
28. Южен театър – Още една от забележителните постройки на Джераш. Построен по време на царуването на император Домициан, между 90-92 г. от н.е., Южен театър е с капацитет над 3000 зрители. Днес в него се провежда  Фестивала на културата и изкуствата в Джераш. Театърът има забележителна акустика, в която успяхме да се убедим по време на изпълненията на арабски музиканти с шотландски гайди. Доста нетипично, но приятно.

Амфитеатърът 
Арабски музиканти с шотландски гайди
Амфитеатърът и арабски музиканти с шотландски гайди 
Арабски музиканти с шотландски гайди
Амфитеатърът - сцената
29.Храмът на Зевс - Издигнат през 162 г., този храм стои на останки от по-ранните свещени сгради. Стълбище води към храма от Овалния площад. Храмът на Зевс  първоначално е бил заобиколен от 15 м. високи коринтски колони.

Храмът на Зевс
Храмът на Зевс
30.Музеят – В музея се помещава колекция от интересни артефакти са намерени на мястото. Те включват златни бижута, монети, стъклени и може би най-необичайните керамични билети за театър.

Мога да кажа, че Джераш е един вълнуващ, древен град. Докосването до историята и величието на отминали епохи, винаги е пораждало в мен, чувство на възхита. Напуснах града с малко тъга, че се разделяме и много спомени и прекрасни впечатления.

Нашето пътуване продължи към крепостта Ажлун. Castle Ajloun е мюсюлмански замък от 12-ти век, разположен в северозападната част на Йордания. Той е построен от Ayyubids през 12 век и разширен от мамелюците през 13 век. Разположен на висок хълм, замъкът навремето е използван за охрана на околността и следене за неправомерно добиване на желязна руда. Името си крепостта носи от името на християнски монах, който е живял на тази планина през византийския период. Замъкът е изграден върху руините на манастир, следи от който са открити при археологически разкопки.

Панорамната гледка от крепостта Ажлун 
Крепостта Ажлун
Крепостта Ажлун - интериор
Крепостта Ажлун - интериор
Крепостта Ажлун
Крепостта Ажлун - панорама
Крепостта Ажлун - панорама
С това нашата програма за този ден завърши. След обяд се отдадохме на шопинг в центъра на Аман. Арабските сукове не ни изненадаха с нищо ново, но все пак изхарчихме някой друг динар.
На следващия ден ни предстоеше да пътуваме за Акаба, като по пътя щяхме да посетим Бетания и Мъртво море, но за това в пета част.

(Следва)










Коментари