ПУЛИЯ ИЛИ РАЗХОДКА ПО ТОКА НА ИТАЛИАНСКИЯ БОТУШ – ПЕТА ЧАСТ

Локоротондо – белия град, окичен с цветя


На 26.09.17 г. (вторник), след разходката в магическото Алберобело се отправихме към Локоротондо – малко, кокетно градче с едва 14 000 души население. В превод Локоротондо означава „кръгло място“, име идващо както от кръглата структура на стария град, така и от формата на множеството трули разпръснати в района. Градът се слави с производството на вино с контролиран произход. В околността се отглеждат специални сортове грозде, от които се прави пенливо вино „Локоротондо“ (Locorotondo spumante).

Локоротондо (Locorotondo) 
Началото на нашата обиколка започна от църквата посветена на патрона на града Свети Георги. Сградата на църквата е в неокласически стил и построена между 1769 и 1821 г.  В горната част на фасадата може да се види барелеф със сцената в която св. Георги убива змея, а от двете му страни, на по-долно ниво са статуите на св. Петър и св. Павел.

Църквата Свети Георги 

Св. Павел

Св. Петър
Св. Георги убива змея
Интериорът включва барокови елементи по олтарите, а централният купол е 35 метра висок. В църквата има картина изобразяваща Тайната вечеря (1841 г.) от неаполитански художник Дженаро Малдарели  (Gennaro Maldarelli), платното на Свети Георги също от 1841 г. и друго платно на Мадоната Росарио (1769 г.) в рамка от 15 елипси, подписани от художника Франческо Де Мауро (Francesco De Mauro).

Куполът на църквата Свети Георги 

Олтарът с "Тайната вечеря" от неаполитански художник Дженаро Малдарели


"Мадоната Росарио" от художника Франческо Де Мауро 

Св. Георги убива змея

Интериорът на църквата св. Георги
Разхождайки се из стария град, не може да се пропусне най-известната барокова сграда в Локоротондо – Палацо Морели (Palazzo Morelli). Фасадата е обновена през 18 век. от собственика й Роко Морели (Rocco Morelli), тогавашен кмет на града. Най-силно впечатление прави богато декорираната арката над входа, на която може да се види семейния герб – слон с кула на гърба си и под него маска с подигравателна усмивка.

Палацо Морели (Palazzo Morelli)

Палацо Морели (Palazzo Morelli)
 
Палацо Морели (Palazzo Morelli) - арката

Баконите на  Palazzo Morelli – два с ковано желязо и един каменен, са прекрасни. 

Друга индивидуалност на градчето е конкурса за най-красив балкон. От години жителите на Локоротондо се надпреварват кой да направи най-цветния, най-артистичния декор на балкона си или просто да предаде индивидуалност на къщата си.











В края на историческата част на Локоротондо, точно до градския парк се намира Църквата на Дева Мария и седемте болки (Chiesa dell' Addolorata) построена през 1858 г. върху руините на стар замък. Фасадата, неокласически стил, се отличава с две древни скулптури - Еритрея и Делфин.

Църквата на Дева Мария и седемте болки (Chiesa dell' Addolorata) 
От градския парк се открива чудесна гледка към долината Итрия и трулите в нея.


За Локоротондо мога да кажа, че е прекрасно градче, с много приятна атмосфера. Истинско удоволствие беше да се разходя по малките улички на стария град и на всяка крака да откривам красотата на южна Италия.





Много харесах Алберобело и Локоротондо, но кратката ми среша с тях завърши, а аз вече се чудех с какво ли още може да ме изненада Пулия. А предстоеше на следващия ден да посетя Лече – бароковата столица на южна Италия.

(Следва)





Коментари