Кения сафари в Tsavo East National Park – Трета част

Тази трета част на пътеписа ми за сафарито в Tsavo East National Park искам да започна разказ и снимки за най-високите бозайници в света – жирафите.

10. Жираф/Giraffe

Жирафите са уникално приспособени да достигат растителност, недостъпна за други тревопасни животни. Вратовете им съдържат същото количество прешлени като нас (седем), с изключение на това, че костите им са изключително удължени, което прави шията им дълга 2,4 метра. Техните "рога" всъщност са копчета, покрити с кожа и коса над очите, които предпазват главата от нараняване.

По време на сафарито на наколко пъти срещнахме тези огромни, но същевременно грациозни животни. А при един от водоемите беше буквално навалица от жирафи.






11.Газелата на Томсън/ Thomson’s gazelle

Тези малки газели, кръстени на изследователя Джоузеф Томсън, имат светлокафява козина с тъмни ивици, минаващи по страните им, бяло петно върху задницата им, простиращо се под опашката, и ръбести рога, които се извиват назад. Женските могат да имат по-къси, по-гладки и по-тънки рога от мъжките или изобщо да нямат. Газелите на Грант понякога се бъркат с тези на Томсън. Въпреки това, Thomson's се отличава от Grant's с по-малкия си размер и бялото петно върху задницата. При газелите на Грант кръпката винаги се простира над опашката.

Да си призная, тези два подвида газели най-много ме затрудниха да ги разпозная. Надявам се, че с помощта на интернет съм се справила.



12. Хипопотам/ Hippopotamus

Хипопотамите са третият по големина жив сухоземен бозайник след слоновете и белите носорози. Въпреки големия си и обемист външен вид, те са адаптирани към своята полуводна среда, което им позволява да се движат бързо както по вода, така и по суша. Краката им имат четири ципести пръста, които се разтварят, за да разпределят тежестта равномерно и следователно ги поддържат адекватно на сушата, а късите им крака осигуряват мощно задвижване във водата. Хипопотамът има лилаво-сив цвят на кожата с кафяво-розово оцветяване около очите и ушите. Те имат много дебела кожа, която е почти без косми, с изключение на гъстата коса, подобна на четина, по главите и опашките им. Мощните им челюсти могат да се отварят до 150 градуса, разкривайки огромните им резци.

Само един път видяхме хипопотам - при водоема заедно с други животни, но доста отдалече.



13. Орикс/ Beisa Oryx gazella

В Африка и Близкия изток живеят четири вида орикс. Те са големи антилопи с дълги, подобни на копия рога. Ориксът е истинско пустинно животно, с дебел, конски врат, къса грива и компактно, мускулесто тяло. 

Ние видяхме Beisa Oryx, който е светлокафяв, а опашката му е дълга и черна на цвят. От брадата, по шията и през долната част на корема минава черна ивица.



 14. Мангуста джудже/Dwart Mongoose

Както подсказва името, този вид е най-малкият от африканските мангусти. Има два вида: обикновено джудже и пустинно джудже. Те са набити, с доста къса, заострена муцуна и дълга, пухкава опашка. Цветът на козината им варира, но обикновено са на петна кафяви, червеникави или сивкави на цвят.

Дълго търсих да открия, какво съм заснела до водоема на Salt Lick Safari Lodge. Реших, че е мангуста. А може би сурикат, който е от семейството на мангустите? А може би е точно Тимон от филма „Цар Лъв“?  Изненадата беше и бялото като снежинка малко зверче. Дали беше албинос?



15. Щраус/Ostrich

През 2016 г. сомалийският щраус е определен като отделен вид от обикновения щраус. Преди това са били подвид. И двата вида щрауси са най-големите птици в света. Те не летят и разчитат на силни крака с два пръста с нокти, използвани за бягане и ритане. Мъжките са черни с бели крила и пера на опашката, докато женските са кафяво-сиви.

Не срещахме често щрауси. Имаше няколко сред „навалицата“ на водоема, но бяха далече за да стане хубава снимка. Но тези, които успях да снимам ме впечатлиха с това, как от червената почва перата им бяха станали оранжеви.




16. Брадавичестото прасе/Warthog

Брадавичестото прасе е жилаво, здраво животно. Мъжките тежат от 9 до 23 килограма повече от женските, но и двете се отличават с непропорционално големи глави и "брадавици" - дебели защитни подложки, които се появяват от двете страни на главата. Техните големи бивни са необичайни: двата горни бивни излизат отстрани на муцуната, за да образуват полукръг, а долните бивни, в основата на горните, са износени до остър режещ ръб. Редките косми покриват тялото им, а по-дългите косми образуват грива от върха на главата надолу по гръбнака до средата на гърба. Дългата им опашка завършва с кичур четина. Характерно за прасетата е, че носят опашките си изправени, когато бягат, като кичурът се развява като малко знаме.

Ами това е Пумба от филма „Цар Лъв“.





17. Воден козел/Waterbucks

Тези антилопи са големи, здрави животни, мъжките обикновено са с около 25 процента по-големи от женските. Те имат големи, заоблени уши и бели петна над очите, около носа и устата и по гърлото. Само мъжките имат рога, които са с видими пръстени и дълги до 100 сантиметра. Рогата са широко разположени и се извиват грациозно назад и нагоре. Понякога се използват със смъртоносни резултати, когато мъжките се бият помежду си за територии.Те имат рошава кафяво-сива козина, която отделя миризлив мазен секрет, за който се смята, че е за водоустойчивост. В Източна Африка се срещат два вида: обикновен воден козел и воден козел defassa, които се отличават само по бялата шарка на задницата. Обикновеният воден козел има забележим бял пръстен, обграждащ тъмна задница, докато defassa има широки бели петна от двете страни на задницата. Животното придоби народното име "воден козел" поради силната си зависимост от водата в сравнение с други антилопи и способността му да влиза във водата за защита.

Ние срещнахме обикновен воден козел.





18. Бабуин/Baboons

Бабуинът (жълт павиан) подобно на другите маймуни от Стария свят, нямат захващаща опашка — което означава, че опашките им не се използват като ръка — но те все още могат да се катерят, когато е необходимо. Всички имат кучешки носове, мощни челюсти, остри кучешки зъби и гъста козина. Мъжките имат по-дълга грива около врата, наречена ръф.

На няколко пъти срещнахме павиани, но не им обръщахме особено внимание.




19. Южен земен носорог/Bucorvus leadbeateri

Южният земен носорог може да се види в южните райони на Африка, от Кения до Южна Африка. В тези региони те обитават както гори, така и савани. Южните земни носорози са месоядни и ловуват предимно на земята. Храната им варира от насекоми до малки животни. Техните гнезда често се намират във високи кухини на дървета или други плитки кухини, като скални дупки в стените на скалите. Тези птици са дълголетен вид, с продължителност на живота в диапазона от 50–60 години. Полът на птицата може да бъде идентифициран по цвета на гърлото им - мъжкото е чисто червено, а женското е наситено виолетово-синьо.



20. Африкански лешояд (Gyps rueppelli)

Африканският лешояд е голяма хищна птица, обитаваща Източна Африка. Сегашният ѝ брой от 22 000 намалява поради загуба на местообитание, от случайно отравяне и други фактори. Той е най-високо летящата птица в света - над 6000 м. височина, но има данни и за значително по-големи височини. Цветът на птицата е пъстър - кафяв или черен тяло с белезникаво-кафява подбедрица и мръснобял пух, покриващ главата и шията. Главата няма пера. Това е адаптация, настъпила поради тенденцията на лешояда да си пъха главата в плячката, когато яде.

Ние попаднахме на струпани на едно място множество лешояди.


21. Превъзходен скорец/Superb starling

Превъзходният скорец се среща в Източна Африка. Живее в савана, в сухи райони с тръни и акации или открити гори. Този вид е дълъг 18 - 19 см. Тези малки скорци с къса опашка имат дълъг тесен клюн, здрави тела, здрави крака и отличителна шарка на оперението. Възрастните имат черни глави и преливащ синьо-зелен гръб, горна част на гърдите, крила и опашка. Коремът е червено-оранжев, отделен от сините гърди с бяла лента.

Много симпатични шарени птички.


22. Червеноклюн носорог/Red-billed hornbill

Червеноклюният носорог имат тънък червен клюн и бледа глава с тъмносив врат и бяло лице. Тялото им е сивокафяво с бяла ивица в центъра. Те имат бял корем, черни и бели петна и черна опашка. Възрастните могат да достигнат от 50 до 60 см дължина. Този вид може да се намери в сухи гори, савани и храсти в тропически и субтропичен климат. 



23. Гепард

Реших да завърша моя пътепис за сафарито ми в Tsavo East National Park със снимките на гепарда, който видяхме. Не само защото това се случи в последния момент, но и защото се среща рядко. Мисля, че той е най-ценната ми „находка“ на това сафари. В същност през цялото време мислех, че сме видели леопард. Поне така ни казаха. Но като прочетох малко повече установих, че сме срещнали гепард.

Има пет подвида на тази голяма котка. Тя е стройна и има мускулести, дълги крака - в сравнение с размера на тялото си в сравнение с други котки - малка, закръглена глава, която е поставена върху дълъг врат, гъвкав гръбнак, дълбок гръден кош, специални подложки на краката за сцепление и дълга опашка за баланс. Това е и единствената котка, която не може да прибере ноктите си, адаптация, която спомага за поддържане на сцеплението, подобно на бутонките на футболист. Освен това има отличителни черни „следи от сълзи“, минаващи от вътрешния ъгъл на всяко око към устата, които могат да служат като механизъм против отблясъци при дневен лов. Именно те отличават гепардът от леопарда. Освен това леопардът има по-голяма глава, а шарките му са с неправилна форма и са наречени розетки. Друго което ги отличава е, че леопардът ловува нощен, а гепардът - денем.

Самата среща с гепарда  беше меко казано странна. Над десет - петнадесет джипа бяха наобиколили животното, но то явно е свикнало да е обект на внимание и разхождаше бавно, като ни позволи да направим много снимки от сравнително близко разстояние. Поради окраската на гепарда и вече изсъхналите треви, той почти се сливаше с околността. Моментът беше изключително емоционален за мен и беше чудесен завършек на сафарито.




Любима снимка

Приключението Кения завърши с още една нощувка в Baobab Beach Resort & Spa. Имахме време да си починем, време за плаж и сбогуване с океана. 

Хареса ми какво видях през седемте дни в Кения! Останаха ми прекрасни спомени от Tsavo East National Park, от Diani beach, от гостоприемните и дружелюбни домакини. Asante sana (Благодаря много)!

Kwaheri Kenya (Довиждане Кения)!

(Край)



Коментари