ТРИ ДНИ ВЪВ ВИЕНА – ВТОРА ЧАСТ

Новият замък (Neue Burg) част от двореца Хофбург (Hofburg)

Разходката ми в двореца Хофбург (Hofburg) продължава към Площада на героите - Хелденплац (Heldenplatz). Непосредствено след излизането от вътрешния двор на двореца, от лявата страна се намира Церемониалната/фестивалната зала (Festsaal), която е продължение на Леополдинското крило и е присъединена към Новият замък (Neue Burg) през 1916 г. Церемониалната зала е построена за император Франциск II/I от белгийския архитект Луис Монтойер в началото на 19 век и се отличава с изключителната си пищност на интериора може би защото, залата е предвидена за тронна зала, но никога не е изпълнявала тази функция.

Церемониалната/фестивалната зала (Festsaal)

Neue Burg е разширено крило от главната зона на двореца Хофбург и очертава едната страна на площад Хелденплац. Фасадата, обърната към площада е украсена с 20 статуи на личности от австрийската история, създадени между 1895 и 1901 г. На върха на сградата има двуглав орел, символ на Австро-Унгарската империя. В Neue Burg се помещават читалнята на Австрийската национална библиотека, колекцията от папируси и Музеят на папирусите във Виена, Музеят на Ефес, Домът на австрийската история и колекцията от стари музикални инструменти. Надявам се някога да намеря време да посетя някои от музеите в двореца Хофбург (Hofburg)

Новият замък (Neue Burg) част от двореца Хофбург (Hofburg)

На площада на героите - Хелденплац (Heldenplatz) се намират конни статуи на двамата най-важни австрийски фелдмаршали - принц Евгений Савойски и ерцхерцог Чарлз. 

Паметник на Принц Евгений Франциск от Савоя-Кариняно

Принц Евгений е един от най-успешните военни командири на своето време и се издигна до най-високите държавни длъжности в императорския двор във Виена. Фелдмаршал в армията на Свещената Римска империя и на австрийската династия Хабсбурги през 17-ти и 18-ти век, той служи на трима императори: Леополд I, Йосиф I и Карл VI.

Паметник на ерцхерцог Чарлз

От другата страна на Площада на героите се намира паметникът на ерцхерцог Чарлз, построен през 1859 г. от Антон Доминик Фернкорн в чест на победата му над Наполеон в битката при Асперн на 21/22 май 1809 г. Впечатляваща е позата на коня, изправен на задни крака (опора само в две точки).

Музей на историята на изкуството (Kunsthistorisches Museum)

След Площада на героите продължих към музеите близнаци Музей на историята на изкуството, често наричан Музей на изящните изкуства и Природонаучния музей (Kunsthistorisches Museum и Naturhistorisches Museum). Построени по планове на Готфрид Земпер и барон Карл фон Хазенауер през 1891 г. двата музея са предназначени да приютят безценните колекции на Хабсбургите.

Статуята на Атина се извисява на купола на Музея на изящните изкуства

Двата музея се намират на площад Maria-Theresien-Platz. В центъра на площада е паметникът на императрица Мария Терезия, построен от Каспар фон Цумбуш и официално открит на 13 май 1888 г. За съжаление нямаше подходяща светлина, когато бях там и имам снимка само от задната страна на паметника. Е, има какво да снимам следващия път…

Паметник на императрица Мария Терезия

След толкова обикаляне беше време за малко почивка. Избрахме страхотно място - Leandra Bar, заведение на покрива в Квартала на музеите (Museumsquartier). От там се откриваха чудни гледки към музеите-близнаци и околните сгради.

Maria-Theresien-Platz и двата музея - Музея на изящните изкуства и Природонаучния музей

Страничната фасада на Музея на изящните изкуства
Виена - поглед от високо
Наздраве!
Музей на модерното изкуство, фондация Лудвиг, Виена

Този следобед си направихме чудесна обиколка, но следващият ден 21.09.2023 не беше по-малко интересен. Имахме среща с приятелките ми в 11.30 ч. и аз използвах времето след закуска да посетя някои набелязани от мен забележителности, намиращи се в близост до хотела ми.

Започнах с Катедралата Св.Стефан (Domkirche St. Stephan) – уникална сграда в романски и готически стил, на която не можех да се наситя да я снимам.

Катедралата Св.Стефан

За първи път се споменава за църквата Св.Стефан още през 1147 г. Построена върху руините на две по-ранни църкви през годините катедралата претърпява множество реконструкции, разширения и възстановявания. Пожар от 1258 г., който обхвана Виена, на практика унищожи Стефандом и тя е възстановявана до 1263 г. Значително място в историята на катедралата заема херцог Рудолф IV, "Основателят", който полага основния камък за готическата реконструкция на катедралата през 1359 г. и предимно на него се дължи сегашният й вид. Сериозни поражения Стефандом търпи по време на турската обсада от 1683 г. и през Втората световна война, но ето днес е пред нас в цялата си прелест.


Най-висока е южната кула – 136 м. и наричана "Steffl", а в северната, по-ниска кула е втората по големина в Европа свободно люлееща се църковна камбана - "Pummerin".

Южна кула Катедралата Св.Стефан

Южна кула Катедралата Св.Стефан

Северна кула Катедралата Св.Стефан

Катедралата Св.Стефан има уникален, богато украсен покрив от над 230 000 цветни плочки, образуващи мозайка - двуглавия орел, символ Австро-Унгарската империя управлявана от династията на Хабсбургите.

Богато украсеният покрив

Още един прекрасен изглед към покрива на Катедралата

Централният вход на Катедралата Св.Стефан

Една от кулите до входа на Катедралата

От северната страна винаги има каляски с конски впряг, готови да ви разведат из стара Виена.



Още няколко пъти се връщах към Стефандом, включително и вечер и не ми омръзваше да я гледам. Но тази сутрин трябваше да продължа по начертания план. Една кратка разходка по улица „Грабен“ ме отведе до Чумната колона (Wiener Pestsäule). Паметникът е построен през 1693 г. по поръчка на император Леополд I. През 1679 г. във Виена бушува една от последните големи епидемии от чума. За да измоли милост да се сложи край на бедствието, императорът обещава да издигне колоната. Композицията представлява три фигури на ангели и фигура на вярата, пред която коленичи молещ се император Леополд.

Чумната колона (Wiener Pestsäule)

Чумната колона (Wiener Pestsäule)

Още 200 метра след Чумната колона по улица „Грабен“ и вдясно се открива следващият, търсен от мен обект – католическата църква Св.Петър (Peterskirche).

Църква Св.Петър (Peterskirche)

Църквата Свети Петър във Виена се споменава за първи път през 1137 г. Старата църква е изгоряла през 1661 г. Тази църква е възстановена от император Леополд I като обед за избавяне от чумната епидемия. Архитект на бароковата сграда е Франческо Мартинели. Дизайнът е вдъхновен от базиликата Свети Петър във Ватикана в Рим. Едва 1733 г. Peterskirche е готова и осветена.

Църквата Свети Петър

Базиликата е богато украсена в стил барок. Олтарът изобразява Изцелението на куция от св. Петър и св. Йоан в Йерусалим.

Олтар на църквата Свети Петър

Купол

Орган

Интериор, в ляво от олтара

Времето до срещата бързо излетя. Но какво следва, ще разкажа в следващата част.

(Следва)



Коментари