ОМАНСКА ПРИКАЗКА – ТРЕТА ЧАСТ

Маскат – бялата столица на Оман

31.01.2024 г. (сряда) – този ден имахме доста богата програма и посетихме едни от най-популярните забележителности на Маскат.

Голямата Джамия Султан Кабус (Sultan Qaboos Grand Mosque)

Маскат е столицата на Оман и най-големият град в страната. Маскат наброява над милион и седемстотин хиляди жители върху площ от 3500 кв.км. Това го прави най-големият по площ град на Арабския полуостров, включващ шест квартала или селища (някъде се превежда и като провинции). Още при влизането в столицата ми направи впечатление, че градът е разпръснат и се състои от отделни зони, свързани с магистрали. Някои от кръстовищата в града са на три нива - в Оман имат много добри пътища. Маскат за разлика от другите столици в арабските му съседи като Дубай и Доха не е заложил на строителството на небостъргачи, а е запазил усещането за уют с по-ниски сгради, предимно боядисани в бяло.

Кварталът, в който беше първия ни хотел.

Като важно търговско пристанище през вековете, Маскат е имал влияние дори в Занзибар, който е бил протекторат на Оман и дори за известен период столицата е преместена там (1853-1861 под управлението на Саид Ибн Султан).

От 2020 г. султанът на Оман е Хайтам бин Тарик Ал Саид. Султан Кабус бин Саид не е имал деца и е посочил своя братовчед Хайтам бин Тарик, който е заемал отговорни постове в правителството му за наследник на трона. На името на султан Кабус бин Саид има много забележителности (включително и Голямата джамия), а снимката му може да се види навсякъде.

Първата забележителност, която посетихме беше именно Голямата Джамия Султан Кабус (Sultan Qaboos Grand Mosque).


Джамията е открита на 4 май 2001 г. и е подарък за нацията от султан Кабус, за да отбележи 30-ата му година от управлението. До построяването на джамията Шейх Зайед в Абу Даби, ОАЕ тя държеше първо място по големина в света. Голямата джамия съчетава модерна и традиционна ислямска архитектура с омански и персийски детайли. 








Основната зала за молитва може да побере 6500 богомолци, а отделението за жени – 750.

Полилея в залата за молитва на жени.

Два елемента от интериора правят силно впечатление – килимът и полилеят в молитвената зала, които са били най-големите в света до построяването на джамията Шейх Зайед в Абу Даби. Персийският килим с размери 60 м. на 70 м. е ръчно изработен в Иран за 4 години от 600 жени. Полилеят също е с грандиозни размери – височина 14 м., тежи 8,5 тона, включва 600 000 кристала и 1122 халогенни крушки. Той е произведен от италианската компания Faustig. Тридесет и четири по-малки полилеи със същия дизайн са окачени в други части на сградата. Цветни мозайки допълват впечатляващия интериор.

Уникалния полилей с 600 000 кристала.

Фрагмент от огромния килим.

Полилеят под друг ъгъл.




Територията на Голямата Джамия Султан Кабус блести от чистота, а градините са идеално поддържани.





Следващият обект от нашата обиколка беше Кралската Опера в Маскат (Royal Opera House Muscat). Операта е изградена по инициативата на султан Кабус и е открита на 12 октомври 2011 с представление на операта Турандот с участие на Пласидо Доминго. От тогава тя става сцена на културни прояви от световна величина. Кралската опера е ярък представител на съвременната оманска архитектура. Капацитетът й е 1100 души, а мултимедийната система, вградена в облегалките е първата такава в света, инсталирана в опера. Интериорът е също впечатляващ, съчетал ислямски, ориенталски и европейски елементи.


Грандиозното стълбище на  Кралската Опера в Маскат







Следващите няколко часа отделихме на пазаруване в сука (Mutrah Souq) и разходка по крайбрежния булевард. Mutrah Souk е типичен арабски пазар с тесни криволичещи алеи, покрити с дърво. Сред местните жители на Оман този сук се нарича Пазарът на мрака поради липсата на дневна светлина. Купих малко сувенири, включително типичният за региона кинжал наречена ханджар. 

Mutrah Corniche е крайбрежната алея, която се простира на 3 километра по крайбрежието и е изпълнена с ресторанти, кафенета и пазари (тук се намира и главния вход на Mutrah Souk). От едната страна е пристанището, където акостират и круизните кораби, заградено от скалистите склонове на планината Хаджар, а от другата града, над който се извисяват португалските наблюдателни кули на Mutrah Fort.





Следващата спирка от програмата ни беше частния етнографски музей на семейство Zubair - Bait al Zubair. Там е изложена най-добрата в Оман личната колекция на семейството, съдържаща омански артефакти, която обхваща няколко века. Експонатите са много интересни и включват традиционни омански бижута, предимно изработени в сребро, ценни ръчно изработени ханджари (омански кинжал), които са били основна част от мъжкото облекло в Султаната от стотици години, носии от различните региони и много други етнографски предмети. За съжаление светлината не беше подходяща и повечето снимки не са с добро качество, но ето малка част.






Последният обект беше Al Alam Palace - церемониалният дворец на султан Кабус бин Саид Ал Саид. В превод Al Alam Palace е „Дворецът на знамето“. Той е един от шестте султански двореца с над 200 годишна история и последно е преустроен през 1972 г. в стила на  съвременен ислямски дизайн. Посещение в двореца не е разрешено, но няма проблем да се правят снимки отвън. Красиво оформени градини, стилна порта от ковано желязо, ярката синьо-златна фасада и колони с форма на гъби, само загатват за красотата и елегантността дворцовия комплекс.







Непосредствено зад двореца се намира Форт Ал-Мирани (Fort Al-Mirani) -  крепост, разположена в пристанището на град Стария Маскат. Фортът е съществувал преди португалското нашествие и по-късно е възстановен от португалците през 1587 г. Фортът е първият, който използва оръдия в Оман.

Около Al Alam Palace са разположени редица административни и обществени сгради, а на скалистия хълм над тях се виждат наблюдателни кули и защитни стени. 


Денят продължи с обяд в омански ресторант, а след обяд излежаване на басейна на хотела.

01.02.2024 г. (четвъртък) – Последен ден в Оман. На следващия ден пътуваме обратно за София. По програма имахме смяна на хотела, а след обяд трансфер до плажен клуб. Аз избрах да пропусна плажа и по-добре защото е било много ветровито. Една от причините за решението ми беше местоположението на новия хотел – наличието на топла връзка с един мол и на 100 метра от друг такъв. Самият хотел предлагаше отлични условия за настаняване и почивка.

Басейн на покрива

А ла карт ресторант

02.02.2024 г. (петък) Последни покупки в мола, а след обяд полет към дома.

Оман ме изненада с гостоприемството си, прекрасните плажове и хотелски комплекси, златните пясъци на пустинята и хладните изумрудени води във вадитата, а бялата столица Маскат спечели сърцето ми. Довиждане Оман!

(Край)




Коментари